Реферат-це не твір, а огляд публікацій, доступних із заданої теми. Головна цінність реферату- це власне та інформація, яку зібрав і впорядкував автор, її актуальність і відповідність теми дослідження, висновки, яких доходить автор.
Існують різні типи рефератів. Якщо говорити узагальнено, то можна виділити чотири основні типи: навчальні, контрольні, службові і творчі реферати.
Навчальні реферати — у школі це, зазвичай, додаткова самостійна робота з поглибленого вивчення певної теми. Слід звернути увагу на особливість навчальних рефератів. Від них не вимагається практичного результату, а якщо бути більш точним, то такі реферати не є підґрунтям майбутнього практичного результату. їх можна розглядати лише як додаткову інформацію на задану вчителем тему.
Контрольні реферати використовують для перевірки готовності людини до виконання тієї чи іншої роботи. Якщо в навчальному рефераті автор представляє тему, то в контрольному рефераті він розкриває себе (через своє розкриття теми). Важливо відрізняти контрольний реферат від навчального, оскільки на перший погляд різниця не завжди помітна. Сьогодні при влаштуванні на престижну роботу у претендентів також можуть вимагати подати реферат з теми, якою займається фірма. Це особливо важливо, коли на роботу влаштовується молода людина. У фахівців зі стажем можна запитати звіт про результати їхніх минулих проектів, резюме або рекомендацію, а в молодої людини, яка щойно завершила навчання, нічого цього немає. За допомогою реферату можна перевірити мотивацію працівника, з'ясувати, наскільки він знайомий з цим видом діяльності, чи становить вона для нього особистий інтерес і чи не залишить він роботу одразу після того, як набуде перших професійних навичок. Сучасні роботодавці не мають наміру за свій рахунок навчати молодих людей, які можуть залишити їх у будь-який момент. Наведемо приклад.
Для того щоб готувати контрольні реферати швидко і чітко, потрібно мати досвід.
Службові реферати готують як службові завдання. Зазвичай вони пов'язані з тим, що керівництву потрібно терміново вивчити якесь питання, а часу на це немає. Тоді завдання доручається помічнику (референту, секретарю або фахівцеві). Глибину опрацьовування і час розроблення задає керівник, причому часу ніколи не буває достатньо, тож розмірковувати і вчитися ніколи. Якщо час не обмежили, це не радість, а горе. Це сигнал тривоги: вас перевіряють! У цьому разі слід самому собі поставити такий жорсткий бар'єр за часом, який тільки можна, виходячи з того, що в даній організації вважається пристойним. Якщо це навчальний заклад, то пристойним можна вважати тижневий термін. Якщо це комерційна організація, потрібно укладатися в добу Якщо при цьому доведеться попрацювати вночі удома — це звичайна річ Інтернет тим і зручний, що ним можна користуватися цілодобово.
Творчий реферат — це найцікавіший вид рефератів. Творчі реферати готуються для себе
Перш ніж почати розробляти творчий проект, бажано спочатку розробити серію рефератів на близькі теми. Теми цих рефератів ніхто ніколи вам давати не буде, і контролювати роботу теж — це справа особиста.
Для остаточного завершення роботи над рефератом складають три розділи — вступ, основна частина і висновки, які пишуть лише тоді, коли роботу над змістовим наповненням завершено.
У вступі може бути самостійна тема — актуальність проблеми чи проекту. Під актуальністю розуміється значення того, про що написано в рефераті, для науки, техніки, культури, освіти тощо. Якщо діяти нестандартно, тему вступу можна зробити різноманітною до змісту реферату.
Основна частина присвячена заданій темі і може бути поділена на питання для більш розверненого вивчення теми.
Заключну частину рефератів оформляють у вигляді висновків. У висновках не варто розглядати ті питання чи положення, яких немає у тексті реферату. Отже, висновки можна швидко підготувати на основі готового матеріалу, особливо варто звертати увагу на висловлені думки чи короткі узагальнення, які є у змісті реферату, і з них, власне, може складатися суть висновків. Ще важливо — висновки не повинні бути об'ємними, але обов'язково чіткими та лаконічними, без зайвих відступів щодо актуальності теми дослідження.
Обов'язковою структурною частиною реферату є списки використаних літературних джерел. Бажано, щоб було два списки літератури — один відповідав знайденим у бібліотеці книжкам та журналам, інший — додатковий, для джерел, знайдених у мережі Інтернет.
Треба відзначити, що під час оформлення проектної роботи потрібно також правильно складати бібліографічний список. Джерелами для формування бібліографічного списку можуть бути:
Складаючи бібліографію та списки літератури до реферату чи до проектної роботи, необхідно:
Отже розробити реферат можна за наступним планом:
1. Використовуючи мережу Інтернет або систематичні каталоги біб- ліотеки, знайдіть початкові джерела, на основі яких можна компонувати реферат: Інтернет-ресурси, довідники, книги та інші публікації з теми
дослідження.
2. Підготуйте комп'ютер до збирання та обробки даних (створіть і підпишіть на
Робочому столі відповідні документи).
3. Здійсніть збір необхідної інформації в Інтернеті, використовуючи ключові слова реферату.
Оформлення титульного листа .
В верхній частині аркушу посередині вкажіть організацію, для якої виконано реферат. В середній частині сторінки - тему реферату. Нижче, праворуч – відомості про виконавця та куратора . В нижній частині сторінки – місто та рік виконання.
Наприклад.
Костянтинівське Міське управління освіти
Міжшкільний навчально-виробничий комбінат
Моя професія - швачка.
Виконала : Петренко Марія
учениця 10 класу
ЗОШ № 237
Вчитель: Сидоренко О.М.
Костянтинівка
2012
|